Języki obce:
- Angielski
Operator obrabiarek skrawających to zawód przypisany do branży mechanicznej (MEC). W zawodzie tym wyodrębniono kwalifikację: MEC.11.Użytkowanie obrabiarek skrawających sterowanych numerycznie (CNC).
Kształcenie w zawodzie operator obrabiarek skrawających odbywa się w Branżowej Szkole Wielozawodowej I stopnia nr 1 w ramach tzw. klasy wielozawodowej (nauka trwa trzy lata).
Operator obrabiarek skrawających należy do zawodów bardzo poszukiwanych na lokalnym (i nie tylko) rynku pracy. Dominującym układem czynności w zawodzie są prace ustawcze i obróbkowe, które wykonuje pracownik zajmujący się wytwarzaniem części maszyn na obrabiarkach konwencjonalnych i obrabiarkach sterowanych numerycznie CNC.
Operator obrabiarek skrawających obsługuje i utrzymuje w należytym stanie technicznym nowoczesne maszyny do obróbki skrawaniem. Są to zarówno maszyny sterowane cyfrowo bądź programowo, jak i tradycyjne obrabiarki służące do kształtowania przedmiotów z metalu i tworzyw sztucznych.
Uczniowie kształcący się w tym zawodzie uczą się obsługi i nadzorowania pracy uniwersalnych, półautomatycznych i automatycznych obrabiarek skrawających, takich jak: tokarki, frezarki, szlifierki w tym obrabiarki sterowane numerycznie (komputerowo/CNC).
Działalność zawodowa obejmuje między innymi:
- przygotowywanie stanowiska pracy (zaznajamianie się z rysunkiem technicznym lub wzorcem, przygotowywanie narzędzi do pracy),
- ustawianie parametrów i nadzorowanie pracy obrabiarek,
- obsługa frezarek, tokarek i innych obrabiarek sterowanych przy pomocy komputera,
- programowanie obrabiarek,
- wykonywanie i czytanie rysunków technicznych,
- ustalanie korekcji poszczególnych narzędzi zamocowanych w głowicy, w zależności od naddatku i innych czynników wpływających na dokładność obróbki,
- czyszczenie i konserwowanie obsługiwanych maszyn, urządzeń i przyrządów.
Podsumowując powyższe informacje należy wskazać, iż absolwent branżowej szkoły kształcącej w zawodzie operator obrabiarek skrawających powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- przygotowywania obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie do planowanej obróbki,
- wykonywania obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej,
- wykonywania programu obróbki technologicznej na obrabiarkach sterowanych numerycznie CNC zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej.
Zajęcia praktyczne w ramach trzyletniego cyklu kształcenia realizowane są w LCKZiU, które jest wyposażone w najnowocześniejsze maszyny sterowane numerycznie CNC oraz narzędzia inżynierskie (oprogramowanie) CAD/CAM.