Przejdź do treści

Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej 311943

Opis zawodu
Przedmioty rozszerzone:
 • Matematyka
 • Informatyka
  Języki obce:
  • Angielski
  • Niemiecki

   Rozejrzyjcie się wokół siebie. Otaczają nas wszechobecne reklamy, na ulicach rozdawane są ulotki, foldery, w każdym sklepie dostępne są darmowe gazetki, powstają coraz to nowe animacje gier, filmików zachęcających do zakupu towarów i usług, wszelkiego rodzaju pojazdy oklejane są kolorowymi banerami ….. .

   Zastanawialiście się kiedyś, gdzie znajdują się wielkie zakłady graficzne wytwarzające wielko i niskonakładowe druki, wytwórnie filmów reklamowych…? Dzięki ciągłemu rozwojowi technik informatycznych i komputerów takie produkty mogą powstawać w niewielkich wyspecjalizowanych firmach, domowym zaciszu lub w „przenośnym laptopowym warsztacie”. Jedno się tylko nie zmienia, w dalszym ciągu potrzebny jest człowiek, specjalista od grafiki cyfrowej, biegle obsługujący programy i urządzenia komputerowe, posiadający zmysł estetyczny i pasję do realizacji własnych pomysłów.

   Jesteśmy jedyną szkołą w Lublinie uczącą tego zawodu. Nasi uczniowie w trakcie nauki nabywają praktyczne umiejętności wykonując wszystkie wykorzystywane w szkole dyplomy, zaproszenia, banery reklamowe, foldery i ulotki. Strona internetowa to także ich dzieło. Na własne potrzeby tworzą zaproszenia i naklejki, a także animacje do gier. Ich prace zdobywają nagrody i wyróżnienia w różnych konkursach.

   Po zdaniu egzaminów zawodowych z dwóch kwalifikacji i ukończeniu szkoły otrzymasz dyplom wraz z suplementem w języku angielskim – EUROPASS, uprawniającym do uznania Twoich kwalifikacji na obszarze całej Unii Europejskiej.

   Wybierając zawód technika grafiki i poligrafii cyfrowej nauczysz się od specjalistów podstaw obsługi programów do obróbki fotografii i tekstu, zaznajomisz się z grafiką wektorową i rastrową, nauczysz się tworzenia animacji komputerowych i filmów reklamowych. Pomogą Ci w tym dobrze wyposażone pracownie komputerowe i praktyki zawodowe w nowoczesnych firmach reklamowych.

   W trakcie czteroletniej nauki przygotujesz się do egzaminów z kwalifikacji w zawodzie: AU.54 Przygotowanie oraz wykonywanie prac graficznych i publikacji cyfrowych oraz AU.55 Drukowanie cyfrowe i obróbka druków.

   A co dalej? Dalej możesz się uczyć na uczelniach artystycznych w kierunku grafiki, na uczelniach politechnicznych np. informatyki. Możesz pracować w zakładach graficznych, jeśli takie jeszcze istnieją, licznych agencjach reklamowych lub sprzedawać swoje umiejętności za pośrednictwem internetu jako freelanser, wszystko zależy od Ciebie.