
Szkolne Koło Caritas w Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K. K. Baczyńskiego w Lublinie
„Spałam i śniłam, że życie jest samą przyjemnością, obudziłam się i spostrzegłam, że życie jest służbą na rzecz innych. Służyłam i zobaczyłam, że służba jest przyjemnością.”
Matka Teresa z Kalkuty
Powołanie Szkolnego Koła Caritas
Szóstego października bieżącego roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami Wolontariatu Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Naszymi gośćmi byli: ks. Paweł Zdybel, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Lubelskiej oraz Pani Paulina Stepnowska, koordynator Wolontariatu, którzy przybliżyli Uczniom oraz Nauczycielom ideę Szkolnych Kół Caritas (SKC), na czym polega działalność wolontariatu, w jakie akcje można się włączyć jako SKC.
Podczas spotkania został podpisany akt powołania Szkolnego Koła Caritas w Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K. K. Baczyńskiego.
Nasze Szkolne Koło Caritas może już działać w pełni. Zapraszamy!
Cele i zadania Szkolnego Koła Caritas
Szkolne Koło Caritas jest organizacją uczniowską działającą na terenie szkoły, włączającą się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywno- opiekuńczo- wychowawczą prowadzoną przez Caritas.
Celem działania Szkolnego Koła Caritas jest formacja młodych ludzi i zaspokojenie ich duchowych i społecznych potrzeb oraz koordynowanie podejmowanych przez nich dzieł miłosierdzia. Uczniowie zrzeszeni w Kole włączają się w akcje, prowadzone przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej, takie jak np. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, ale organizują też własne, np. kiermasze charytatywne.
Zadania Koła wynikają z Chrystusowego przykazania miłości bliźniego, które winno być odnoszone do każdego bez względu na jego przekonania, wyznanie, narodowość czy rasę. Są to w szczególności:
- kształtowanie postaw moralności chrześcijańskiej;
- kształcenie i wychowywanie młodzieży w duchu humanizmu, tolerancji i sprawiedliwości społecznej;
- uwrażliwianie na różne obszary ludzkiej biedy i krzewienie ducha czynnej miłości bliźniego inspirowanej wskazaniami Ewangelii i Katolickiej Nauki Społecznej Kościoła;
- rozpoznawanie konkretnych potrzeb w szkole i jej najbliższym otoczeniu oraz organizowanie pomocy, w szczególności otaczanie opieką uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej oraz uczniów chorych;
- troska o zdobywanie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji do niesienia pomocy innym;
- stała współpraca i włączanie się w akcje prowadzone przez Caritas, pomoc w organizowaniu wypoczynku dla dzieci oraz pomoc dla poszkodowanych w kataklizmach i sytuacjach losowych itp.
Powyższe zadania Koło realizuje poprzez takie działania jak:
- organizowanie rekolekcji, pielgrzymek dla wolontariuszy i sympatyków Koła;
- organizowanie spotkań, zebrań, konferencji i prelekcji dotyczących pracy wolontariuszy;
- organizowanie imprez kulturalnych, religijno- charytatywnych, festynów, loterii fantowych, aukcji itp.;
- udział w kwestach, zbiórkach ofiar i darów organizowanych przez Caritas lub za zgodą Dyrektora Caritas pod nadzorem opiekunów Koła;
- włączanie się w pracę różnego rodzaju placówek charytatywnych, opiekuńczych i wychowawczych oraz parafii zaprzyjaźnionych ze szkołą, a także podejmowanie posług na rzecz potrzebujących pozostających w domach.
Akcje charytatywne Szkolnego Koła Caritas 2022 r.
Szkolne Koło Caritas LCKZiU w pierwszym semestrze roku szkolnego 2022/2023 przystępuje do konkursu „4xW y-czas start !” Wolontariusze na terenie szkoły przeprowadzą, od 3 listopada do 18 grudnia, cztery akcje charytatywne.

Konkurs polega na jednoczesnym wdrożeniu w środowisku szkolnym czterech akcji:
- Zbiórki plastikowych nakrętek.
- Tworzenia kartek bożonarodzeniowych
- Sprzedaży wigilijnych świec Caritas
- Wsparcia i zbiórki na rzecz jednej z placówek Caritas AL- pacjenci Hospicjum Caritas
w Krasnymstawie
I. Akcja „WYkręć się”: zbieranie korków
- Celem akcji jest zebranie jak największej ilości plastikowych nakrętek.
- Na parterze, naprzeciw sali konferencyjnej, obok stolika SBO, znajduje się pojemnik, do którego można wrzucać plastikowe nakrętki.
II. Akcja „WYprodukuj”: przygotowanie kartek bożonarodzeniowych.
- Celem akcji jest zebranie kartek bożonarodzeniowych na potrzeby Caritas Archidiecezji Lubelskiej (wysyłanych później do darczyńców oraz podopiecznych Caritas).
- Kartki powinny przedstawiać motywy bożonarodzeniowe (katolickie). Powinny być składane
w rozmiarze 15,5cm x11cm (czyli złożona połowa A4) , bez życzeń w środku.
- 24 listopada (czwartek) na 7 i 8 godzinie lekcyjnej, w sali 202- robienie kartek przez chętnych uczniów i nauczycieli.
- Kartki przynosimy najpóźniej do 10 grudnia 2022r.
III. Akcja “WYprzedaj”: sprzedaż świec wigilijnych Caritas wśród lokalnej społeczności w szkole.
- Celem akcji jest wsparcie Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Finansowanie wakacyjnego wypoczynku, posiłków, stypendiów oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu – to główne cele, którym służą co roku środki zebrane dzięki dystrybucji świec Caritas.
- SKC rozprowadzają świece w swoim szkolnym środowisku (wśród uczniów, nauczycieli), ale mogą też wesprzeć rozprowadzanie świec przy parafii.
IV. Akcja “WYbierz i wesprzyj”: Hospicjum Caritas w Krasnymstawie.
- Celem akcji jestzbiórka na potrzeby pacjentów Hospicjum Caritas w Krasnymstawie.
- W dniu 14 listopada (poniedziałek) będzie miał miejsce kiermasz ciast, z którego dochód zostanie przeznaczony na hospicjum.
Zachęcamy całą społeczność naszej Szkoły do udziału w akcjach SKC.