Przejdź do treści

Projekt „Nowoczesny technik AGD”

W naszej szkole właśnie zakończyły się zajęcia z projektu „Nowoczesny technik AGD”. Zajęcia były adresowane dla uczniów starszych klas technikum mechatronicznego. Projekt w ramach, którego odbywały się zajęcia został opracowany przez Związek pracodawców AGD APPLIA  przy współpracy Instytutu Rynku Elektronicznego i jest finansowany z z funduszy EOG (grant z Norwegii, Islandii i Liechtenstainu). Projekt  przygotowany został przy udziale przedstawicieli producentów, właścicieli serwisów napraw oraz nauczycieli. Projekt stanowi odpowiedź na niedobór specjalistów, ale także krok w kierunku promocji wielodyscyplinarnego zawodu Technika AGD.

Nasza szkoła jest jedną z pięciu szkół w Polsce, które zostały zakwalifikowane do tego projektu. W ramach projektu szkoła otrzymała wyposażenie pracowni  w postaci nowych sprzętów AGD (lodówki wolnostojące, pralki, zmywarki do zabudowy, suszarki do prania, kuchnie mikrofalowe, piekarniki do zabudowy oraz płyty indukcyjne do zabudowy). Dodatkowo w ramach wsparcia w realizacji zadań projektowych szkoła otrzymała materiały dydaktyczne do zajęć dla nauczycieli(scenariusze zajęć), materiały edukacyjne dla uczniów(instrukcje do ćwiczeń), dokumentację serwisową do otrzymanych sprzętów oraz komplety podstawowych części zamiennych.

Na zajęciach, które odbywały się w listopadzie, grudniu i styczniu w nowo utworzonej i wyposażonej pracowni w sali 19 na warsztatach szkolnych uczniowie zapoznali się ze specyfiką wykonywania zawodu technika AGD oraz poznali ogólne zasady pracy serwisów AGD. Dowiedzieli się jak wygląda oraz w jaki sposób należy posługiwać się dokumentacją techniczną. Poznali budowę oraz zasadę działania podstawowych typów sprzętów AGD oraz mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach praktycznych polegających na diagnozowaniu i usuwaniu typowych usterek.

Zajęcia zostały przeprowadzone przez nauczycieli przedmiotów zawodowych mechatronicznych P. Mirosława Mazura oraz P. Piotra Kolasińskiego. Nauczyciele ci byli również osobiście zaangażowani w powstanie nowej klasopracowni w sali 19 na warsztatach szkolnych, w której przeprowadzone zostały zajęcia projektowe. Jako ciekawostkę można tylko dodać, że nauczyciele ci są ciągle aktywnymi zawodowo technikami RTV i AGD z kilkudziesięcioletnim stażem zawodowym.

Uczniowie młodszych klas technikum mechatronicznego będą mogli uczestniczyć w tego typu zajęciach w kolejnych latach ich nauki w LCKZiU(w miarę nabywania większej wiedzy teoretycznej i praktycznej z przedmiotów zawodowych). Wszyscy zainteresowani pracą technika AGD  oraz projektem „Nowoczesny technik AGD” więcej informacji mogą znaleźć klikając w link: https://zostantechnikiemagd.pl/  . Zapraszamy też do obejrzenia galerii zdjęć z przeprowadzonych zajęć.