Pomysłowi informatycy z LCKZiU i ich przenośna lutownica

Uczniowie Technikum Mechanicznego w LCKZiU – Alan Myśliwiec i Mykhailo Dolhyi z klasy 4TI, wpadli na pomysł zbudowania bezprzewodowej lutownicy do prac naprawczych elementów elektronicznych. Zamysłem twórców było wykonanie tańszej alternatywy dla komercyjnie dostępnej lutownicy tego typu.

Podstawowe komponenty takie jak kolba lutownicy, grot, sterownik, przewody, elektronika oraz bateria z wkrętarki bezprzewodowej zostały zakupione w sklepie jako oddzielne części. Lutownica została złożona z zgodnie ze schematem ideowym, natomiast obudowa urządzenia została zaprojektowana przez uczniów i wydrukowana na szkolnych drukarkach Skriware 2 w technice FDM z materiału termoplastycznego PLA. Projekt obudowy został wykonany w edukacyjnej wersji oprogramowania Autodesk Fusion 360 a g-code do wydruku przygotowany został w oprogramowaniu Ultimaker Cura 4.7. Podczas przygotowywania modelu 3d obudowy do drukowania uczniom pomagał nauczyciel Paweł Włosek.

Co o swojej lutownicy powiedzieli Alan Myśliwiec i Mykhailo Dolhyi:
„Lutownica jest bardzo funkcjonalna. Dzięki niej można lutować w miejscach, gdzie nie ma prądu. Na przykład można użyć jej przy naprawie elementów elektronicznych auta. (…) Bateria jest odpinana i szybko można wymienić rozładowany akumulator. (…) Lutownica składa się z wielu komponentów które trzeba było samodzielnie złożyć i dopasować. (…) Praca przyniosła bardzo dobre efekty bo lutownica kosztowała bardzo niewiele w porównaniu ze sklepowym produktem (…) jej praca przerosła także nasze najśmielsze oczekiwania, rozgrzewa się w mniej niż 20 sekund i jest bardzo poręczna (…). ”

Gratulujemy pomysłowości i przedsiębiorczości. Dzięki temu projektowi uczniowie Alan i Mykhailo nauczyli się dodatkowych praktycznych umiejętności, które na pewno wykorzystają w przyszłości w pracy zawodowej. Poniżej można obejrzeć galerię z produktem naszych uczniów.