Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

Biblioteka i Multimedialne Centrum Informacji

Czytamy i recenzujemy

Zapraszamy do zapoznania się z recenzjami książek zakupionych do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Czytali i recenzowali uczniowie naszej szkoły.
Dokument do pobrania tutaj: Recenzje.pdf

Kultura Ukrainy

Praca Daszy Lipchuk uczennicy klasy 1TCI wykonana w ramach zajęć z wiedzy o kulturze i zajęć wyrównawczych z języka polskiego.Nowe oferta biblioteki szkolnej LCKZiU

Film prezentujący niektóre z pozycji książkowych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Posiadamy również inne nowości. Zapraszamy do biblioteki szkolnej.„TOLKIENADA” w LCEZ

26 maja w bibliotece szkolnej odbył się konkurs ze znajomości treści trylogii J.R.R. Tolkiena „Władca Pierścieni”. Do udziału w konkursie zgłosili się uczniowie z klas 1TA, 1TC, 2TA. Uczestnicy udzielali odpowiedzi w formie pisemnej na 30 pytań dotyczących postaci ,wydarzeń i miejsc z trylogii. Po zakończeniu konkursu odbyła się ożywiona dyskusja i dzielenie się wiedzą. Spotkanie stało się okazją do zawarcia znajomości wśród wielbicieli „Władcy Pierścieni” w naszej szkole.

Twórczość naszych uczniów

– Ej, Ara! Pozwól na chwilę! – krzyknęła mała blondwłosa wróżka. Niebawem obok niej pojawiła się powabna elfka.

– Co się stało Alice?

– Nathan wysłał mi list ze swoim opowiadaniem. Zaczyna się ”Pewnego zimowego popołudnia w Lublinie…” A co to jest ten cały Lublin?

– Lin to taka rrryba – wymruczał Rui, czarnowłosy kotołak który właśnie wylegiwał się na drzewie – Barrrdzo dobrrra rrryba.

– Myślę, że to jakieś miasto – odpowiedziała elfka.

– Chyba z innego świata! – zaśmiała się blondynka – Ależ on ma wyobraźnię…

– Są tam jakieś smoki? – zapytała szpiczastoucha.

– Nie… Narazie tylko jakieś zamki i bramy. Jedyne zwierzęta to konie. Ale każdy wie, że smoki są szybsze i silniejsze!

– Może mają kontekst metaforyczny? Nie wiemy jaki miał zamysł – zasugerowała.

– Alice… ciężko być dobrym autorrrem.. Wszystko to jest męczące.. Możesz mi poczytać na dobrrranoc – zamruczał Rui.

– Okej.. „Czarna noc, malachitowe sny, purpurowy poranek… Śpiew błękitu prowadzi ludzi…” On znowu z tymi ludźmi? Przecież do barbarzyńcy!

– To jest faktycznie dziwne.. Ale to i tak lepsze, niż Twoje historyjki o gejach – zaśmiała się elfka.

– Ty…Ara! Nie myśl sobie, że więcej możesz, bo jesteś większa!

– Już, już.. – przytuliła ją delikatnie elfka – Uspokój się i wsłuchaj – szepnęła i zaczęła śpiewać. Wszyscy zamknęli oczy i zaczęli jakby zamierać w bezruchu.

Głęboko w lesie tym Drzewa zachodzą fioletem

To mgła, czy to dym? Pieśń rozbrzmiewa niczym fletem

Zamknij ślepka dziecię

Zaśnij wiecznie w lesie.

Paulina Karwacka klasa II TA

„Ostatnie tchnienie wiatru”

Jeszcze wczoraj byłem normalnym biznesmenem, pracującym człowiekiem z wizjami przyszłości. Chciałem zrobić coś, co zmieni na zawsze technikę i gospodarkę w moim kraju. Do wczoraj…

Pewnego zimowego popołudnia w Lublinie siedziałem skulony pod murem w Ogrodzie Saskim. Chuchając na swoje zmarznięte ręce chcąc je ogrzać wypatrywałem kogoś znajomego. I kolejny raz bez skutecznie. Obce twarze swoim spojrzeniem kazały mi się wynosić jak najdalej stąd. Czekałem tylko aż zrobi się cieplej i ruszę do jakiegoś innego miasta z nadzieją, że może uda mi się parę groszy zarobić na nowy początek. Stojący przede mną kubek po kawie stał od paru dni pusty. Odliczałem kolejne minuty próbując przestać myśleć o otaczającej mnie białej zimie. Gdy tak siedziałem skulony w kłębek zauważyłem, że jakaś osoba schyla się nade mną. Podniosłem wzrok by zobaczyć wysoką kobietę, tak piękną niczym malachitowe sny. Była ubrana w zieloną suknie, która sunęła po ziemi pozostawiając za sobą wydeptaną ścieżkę zieleni oraz wiosennych kwiatów. Wąskie ramiączka ukazywały delikatność jej ramion oraz smukłe ręce delikatne niczym aksamit. Wysoko podniesiona głowa ukoronowana była długimi kasztanowatymi włosami
i wieńcem z kwiatów wiosny na skroniach niczym korona skromności. Ciepłe spojrzenie złotych oczu było niczym balsam dla mojej duszy. Delikatne rysy twarzy były niczym spełnienie marzeń.

Wyciągnęła do mnie ręce by pomóc mi wstać. Za jej plecami świat zniknął. Pojawiło się tylko światło. Trzymając się za dłonie ruszyliśmy w tym kierunku. Ogarnęło mnie ciepło niczym u Pana Boga za piecem…

Iga Kłudka klasa II TC

„Życie kulturalne Lublina” – prezentacja

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją, która przedstawia wybrane imprezy kulturalne odbywające się cyklicznie w Lublinie. Prezentacja została wykonana przez ucznia Maksymiliana Kursę  w ramach projektu „Lublin- miasto kultury” realizowanego w klasach pierwszych w roku szkolnym 2015/16.

Zakończenie konkursu „Hura Makulatura”

Zakończył się ogłoszony przez Urząd Miasta Lublin ekologiczny konkurs „Hura Makulatura”.
Wspólnymi siłami zebraliśmy 1120 kg makulatury. Okazało się ,że to niestety za mało,żeby
zdobyć jedną z czołowych nagród, ale za zebrane pieniądze (224 zł) zakupiliśmy nowości do
czytania, między innymi powieści fantasy „Gra o tron” i „Łatwo być bogiem”. Wszystkim
osobom biorącym udział w zbiórce serdecznie dziękujemy.

Malowanie wierszy w bibliotece szkolnej

W ramach połączonych zajęć z edukacji czytelniczej i wiedzy o kulturze w bibliotece szkolnej odbył się konkurs „ Malowane wiersze”. Zadaniem uczniów była interpretacja wierszy z różnych epok literackich w formie graficznej. Pierwsze miejsce zajęli Marcin Kalinowski z klasy 2TB za interpretację wiersza J. Tuwima „Deszcz jesienny” i Patryk Lipniewski z klasy 2 TB za rysunek do wiersza M. Białoszewskiego „Szare eminencje zachwytu” . Drugie miejsce przypadło Oli Sokołowskiej z klasy 1 TC, która zilustrowała wiersz J. Tuwima „Deszcz jesienny”, a trzecie Izie Wróbel – klasa 2 TB za interpretację tego samego wiersza. Celem zajęć było zachęcenie młodzieży do czytania poezji. Prace można obejrzeć na wystawie przed biblioteką.
Czytaj dalej

Zbiórka książek dla biblioteki

W bibliotece szkolnej po raz kolejny prowadzona jest zbiórka książek dla biblioteki w Sobolewie. Budynek biblioteki wraz ze zbiorami spłonął w kwietniu ubiegłego roku. Zbieramy książki w dobrym stanie (beletrystyka, słowniki, przewodniki, albumy, literatura dziecięca). Zbiórka trwa do końca października.

Czasopisma w bibliotece

W bibliotece szkolnej dostępne są następujące czasopisma:

  1. „Chip DVD”
  2. „Cogito”
  3. „Atest- Ochrona Pracy”
  4. „Elektronika dla Wszystkich”
  5. „Mechanik”
  6. „Print Publishing”
  7. „Practical Photoshop Polska”

Prowadzimy również prenumeratę gazety „Rzeczpospolita”.