Narodowe Czytanie 2021

4 września na Placu Litewskim i 6 września w auli szkolnej dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dziesiątej, jubileuszowej akcji Narodowego Czytania klasyki literatury polskiej.

Akcja organizowana jest od 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nasza szkoła uczestniczyła w niej po raz szósty. W 2016 r. czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 r. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W roku 2018 akcja miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, W 2019 r. lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. W 2020 czytaliśmy on-line „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Tegoroczną lekturą była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Przeczytaliśmy ją w całości z podziałem na role. W swoim przesłaniu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, zapraszając do wspólnej lektury, stwierdził, że dramat Gabrieli Zapolskiej: „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.”