Podsumowanie II części wymiany polsko – niemieckiej

logo_pnwm.png.pagespeed.ce.PRd34RKdET

Podsumowanie II części wymiany polsko- niemieckiej w Stanowicach
w Gorzowskim Parku Technologicznym w ramach programu: „Teraz możemy jeszcze więcej- teraz zawodowo”

            W dniu 26 listopada 2019 w auli naszej szkoły odbyło się podsumowanie wymiany polsko- niemieckiej, w której uczestniczyło 16 uczniów klas trzecich. Wydarzenie skierowane było do uczniów klas pierwszych i drugich naszej szkoły. Uczestnicy wymiany opowiedzieli o swoich przeżyciach, zajęciach laboratoryjnych i integracyjnych, w których brali udział, przyjaźniach, jakie nawiązali z rówieśnikami z Niemiec oraz korzyściach językowych, jakie dały im rozmowy prowadzone podczas pobytu w Niemczech i Polsce w językach obcych. Uczniowie klas młodszych mogli zapoznać się z tematyką zajęć prowadzonych w Klubie Młodego Technika, dzięki przygotowanej przez uczniów klasy informatycznej prezentacji multimedialnej oraz obejrzeć filmy nakręcone przez jednego z uczestników wymiany. Dowiedzieli się również, iż czterech uczniów weźmie udział w wakacje w czterotygodniowych praktykach w niemieckich firmach.

Uczestnicy wymiany przedstawili swoje odczucia i relacje, z którymi możecie zapoznać się:

Na początku października uczestniczyłem w drugiej części wymiany uczniowskiej. Był to wyjazd do Stanowic, konkretnie do Klubu Młodego Wynalazcy. Ze zniecierpliwieniem czekałem na ten wyjazd. Program na cały tydzień zapowiadał intensywne działania w laboratoriach. Tak więc po przybyciu na miejsce rozgościliśmy się w hotelu oraz przywitaliśmy kolegów z Niemiec. Przez cały pobyt pracowaliśmy w grupach polsko-niemieckich. Każdy dzień był tak zaplanowany, że nie było szans na nudę. Uczestniczyliśmy w zajęciach w laboratorium chemicznym, zajęciach z robotyki oraz drukarek 3D. Zdecydowanie pracownia druku 3D była najbardziej oblegana przez uczniów. Wydrukowaliśmy tam wiele ciekawych rzeczy, a przede wszystkim przeszkoliliśmy się w obsłudze drukarek 3D. Uważam, że tego typu wyjazdy są bardzo potrzebne zwłaszcza takim ludziom jak my. Chcemy się rozwijać, poszerzać horyzonty, ale ważna jest też umiejętność integracji z ludźmi zza granicy-nie mówiących w naszym języku. Ten wyjazd pokazał mi, że możliwości jakie stawia przed nami rynek pracy po ukończeniu tej szkoły są ogromne. Potrzeba tylko chęci do pracy, wiedzy oraz zapasu pozytywnej energii!

Paweł  klasa 3 TA

Wymianę do Stanowic, uważam za bardzo udaną. Podczas wyjazdu każdy z uczniów miał możliwość porozmawiania z uczniami i nauczycielami  z Niemiec na różne tematy, dzięki czemu mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe z języka angielskiego i niemieckiego. Oprócz bardzo ciekawych i różnorodnych zajęć mieliśmy też sporo czasu na odpoczynek lub różne formy spędzenia wspólnego czasu co było według mnie dużym plusem. Wraz ze znajomymi często graliśmy w karty, rozmawialiśmy lub spotykaliśmy się z uczniami z Niemiec. Zajęcia laboratoryjne takie jak: Drukarki 3D, Roboty LEGO, które mogliśmy programować, zajęcia kosmetyczne, podczas których mogliśmy stworzyć własnego „slime”, mydełko lub kule do kąpieli,, zajęcia z odnawialnych źródeł energii były bardzo interesujące i pouczające. Myślę, że te zajęcia każdego z nas zaciekawiły oraz sprawiły nam dużo przyjemności i satysfakcji z poznawania czegoś nowego, czego nie mamy sposobności robić w szkole. Mnie najbardziej zainteresowały zajęcia na drukarkach 3D,  na których mogliśmy wydrukować sobie dowolną rzecz jaką sobie zaplanowaliśmy oraz zajęcia z odnawialnych źródeł energii, na których łączyliśmy różne elementy, które w całości generowały prąd. Podczas tego wyjazdu odbyły się dwa ogniska, przy których mogliśmy wspólnie usiąść, upiec kiełbaski oraz porozmawiać na temat odbytych zajęć jak i prywatne tematy,  na które nie mamy czasu w szkole. Polecam was wzięciu udziału w kolejnej wymianie, jeśli taka będzie miała miejsce.

Adam klasa 3 TA

Całe przedsięwzięcie koordynowane było przez nauczycieli naszej szkoły: Panią Dorotę Król i Pana Mirosława Mazura, a prawie całość kosztów wymiany finansowana była ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.