Co przeżyliśmy na wymianie polsko – niemieckiej w Hirschluch w ramach projektu: „Razem osiągniemy więcej- teraz zawodowo”? – relacje uczniów

Nigdy nie byłem za granicą, więc początkowo wyjazd wzbudzał we mnie wiele obaw. Nie wiedziałem czy dam radę się porozumieć z kolegami z zagranicy. Wyjazd od początku okazał się być miłym zaskoczeniem. Z nowymi znajomymi szybko i bez problemu znaleźliśmy wspólny język. Rozmawialiśmy na wiele tematów, bezproblemowo współpracowaliśmy przy wykonywaniu różnych zadań. Cieszę się, że mogłem zwiedzić  miasto Berlin. Myślę, że to dość ciekawe miasto.

Uważam, że sprawdziłem się językowo, dzięki czemu mam więcej pewności siebie i myślę
o zorganizowaniu sobie wycieczki zagranicznej w wakacje.

Jakub- klasa II TB

 

Gdyby ktoś mnie zapytał, czy chciałbym drugi raz pojechać na wymianę, to bez zastanowienia powiedziałbym oczywiście, że tak. Ta wymiana była wspaniałym przeżyciem. Poznałem wiele wspaniałych osób w Niemczech oraz przełamałem wewnętrzną barierę jeśli chodzi o mówienie w  języku obcym. Żadne lekcje nie nauczyły mnie tyle co rozmowa, nie ważne na jakim poziomie jesteśmy, to
i tak można nauczyć się języka i wiele ciekawych słów, których nie nauczysz się w szkole ze względu na to, że jest to mowa potoczna. Wymiana nie tylko pomogła mi przełamać się językowo, ale też pomogła mi otworzyć się na ludzi i czuję, że jestem zintegrowany z osobami biorącymi udział w wymianie. Uważam, że to nie są tylko moi znajomi ale najbliżsi przyjaciele, o których nigdy nie zapomnę, bo dobre wspomnienia mi na to nie pozwolą.

Wszystkie osoby, które boją się wyjazdu, bo myślą , ze sobie nie poradzą czy, że to nie dla nich. Z całego serca polecam i zachęcam do podjęcia  tego „wyzwania”, bo nie tylko poznajcie język i nowe osoby, ale poznajcie też samych siebie.

Jakub- klasa II TB

 

Wymiana, w której wziąłem udział  to mój pierwszy wyjazd za granicę. Byłem bardzo ciekaw jak jest
w innych krajach, chciałem poznać nowych ludzi oraz ich kulturę. Tak więc po załatwieniu wszelkich formalności ruszyliśmy autokarem rejsowym do Hirschluch. Podróż była wyczerpująca dla wszystkich uczestników, ponieważ warunki pogodowe nie sprzyjały płynnej jeździe, a co za tym idzie szanse na zaśnięcie malały. Gdy znaleźliśmy się na miejscu zobaczyłem to, co sobie wyobrażałem. Miejsce  naszego pobytu było bardzo przyjazne. Tuż po rozpakowaniu walizek poszliśmy z chłopakami na wędrówkę po okolicy. Bardzo przyjemnie się spacerowało po Storkowie. Kiedy Niemcy przybyli do ośrodka rozmawialiśmy z nimi tylko kilka minut, gdyż dotarli około godziny 22:30. Nasze pierwsze wrażenie budziło wątpliwości co do nowych znajomych, gdyż nie rozumiemy wszystkiego co mówili  w swoim języku. Następnego dnia rozpoczęły się zajęcia integracyjne, które powoli tworzyły z nas jednolitą grupę młodych ludzi. Uważam że tego typu gry/zabawy były potrzebne aby zmusić wszystkich nas do rozmów w języku obcym, a co za tym idzie do lepszego poznania dopiero co spotkanych ludzi. Bariera językowa nie była prostą rzeczą do przejścia. Staraliśmy się dużo rozmawiać, podczas zabaw czy też pracy, którą wykonywaliśmy w kolejnych dniach. Niemcy okazali się bardzo przyjaznymi ludźmi, co łamie wszelkie stereotypy które słyszymy w Polsce. Główną atrakcją tego wyjazdu był dzień spędzony w Berlinie. Szczerze?- byłem w ogromnym szoku, gdy ujrzałem to miasto. Bardzo rozbudowana sieć komunikacji zarówno metro jak i pociągi, piękne samochody na ulicach oraz wiele nowoczesnych budynków. Cały pobyt za granicą dostarczył mi masę wrażeń. Zobaczyłem inną mentalność ludzi, całkiem inne podejście do życia. Nikomu tam się nigdzie nie spieszy, każdy jeździ wg przepisów, lasy oraz ulice, którymi spacerowaliśmy są bardzo czyste oraz zadbane.

Wyjazd bardzo mi się podobał, plan dnia był dobrze zorganizowany przez nauczycieli. Jest to całkiem nowe doświadczenie dla mnie i powiem szczerze, że przed wyjazdem nie brałem nawet pod uwagę odbycia praktyk za granicą, natomiast z tym doświadczeniem zaczynam się zastanawiać nad wyjazdem. Podczas pobytu za granicą zrozumiałem jak bardzo ważna jest nauka języków obcych, dlatego teraz mam ogromną motywację by przyłożyć się do nauki tych przedmiotów jeszcze bardziej. Jako uczestnik takiego projektu polecam go wszystkim, którzy poszukują nowych doświadczeń i nie boją się wraz ze znajomymi opuścić dom i wyruszyć w nieznane!😀

Paweł– klasa II TA

Jestem uczniem  klasy drugiej i razem z kolegami oraz nauczycielami naszej szkoły wybrałem się na wymianę uczniowską do Niemiec. Miejscem  wymiany był malowniczy ośrodek edukacyjny
w Hirschluch. Spotkaliśmy się tam z niemiecką młodzieżą aby się zintegrować . Podczas czasu spędzonego w ośrodku  uczestniczyliśmy w grach integracyjnych oraz tworzyliśmy park rozrywki dla dzieci. Pobyt umilały nam przerwy od pracy przy kawie i ciastku. Ciekawym momentem wymiany była podróż do Berlina . Zwiedziliśmy najciekawsze zabytki miasta i bardzo interesujące Muzeum Techniki Niemieckiej.

Mogę polecić każdemu taki wyjazd, ponieważ poznaje się nowe miejsca, ludzi oraz jest się zmuszonym komunikować się w języku obcym.

Grzegorz- klasa II TA

 

W ramach projektu ,,Razem osiągniemy więcej – teraz zawodowo‘’ udałem się na wymianę młodzieży do Niemiec.  Był to dla mnie pierwszy wyjazd szkolny za granicę. Około 10 byliśmy na miejscu . Po zakwaterowaniu zwiedziliśmy  cały ośrodek. Jeszcze tego samego dnia w nocy przyjechała młodzież niemiecka. Na początku zajęć integracyjnych czuliśmy się nieswojo, ponieważ miedzy nami była bariera językowa, na szczęście mieliśmy dwie tłumaczki. Na zajęciach uczyliśmy się nowych słów oraz organizowane były dla nas różne zabawy i projekty w grupach polsko-niemieckich. Głównym punktem wymiany była wycieczka do Berlina. Miasto bardzo duże. Widzieliśmy tam nowoczesne budynki oraz wieżowce i szybkie samochody. W mieście zrobiła na mnie największe wrażenie szeroko rozbudowana komunikacja. Można było poruszać się metrem, pociągiem oraz busem.

Wyjazd w ramach projektu bardzo mi się podobał i zrobił na mnie wielkie wrażenie.  Poznaliśmy osoby z Niemiec. Niemcy się nie śpieszą, mają dużo czasu i co najważniejsze przestrzegają przepisów drogowych. Mają także pięknie i czyste lasy. Wyjazd za granicę miło mnie zaskoczył uświadomił mi jak ważne jest nauka języków obcych oraz, że ludzie są tacy sami tylko miejsca są różne.

Jeśli macie okazję wziąć udział w takim projekcie serdecznie polecam. Osoby które szukają nowych wrażeń oraz znajomości na pewno się odnajdą.

Jakub- klasa II TA

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu, który dokumentuje nasze wyżej opisane relacje.

Uczestnicy wymiany